585 342 178, 602 876 287 585 341 394, 722 606 585 723 207 816 Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel

Paralympijský školní den

« zpět
05.04.2018 / 16:04

Ve středu 4. dubna se na naší škole pořádal program s názvem Paralympijský školní den. Z Univerzity Palackého v Olomouci k nám zavítala paralympijská vítězka ve vrhu koulí z Pekingu z roku 2012 paní magistra Eva Kacanu se svými kolegy. Paní Kacanu trpí paraplegií obou dolních končetin, proto je upoutána na invalidní vozík. To jí však nebrání v tom, aby se věnovala atletice. Je světovou rekordmankou, paralympijskou vítězkou, mistryní světa, mistryní Evropy a mnohonásobnou přebornicí ČR. Eva Kacanu se dlouhodobě věnuje problematice handicapovaných osob, pracovala v ústavu pro osoby se zrakovým postižením, věnuje se spolupráci se Spolkem Trend vozíčkářů a napsala dokonce i knihu s názvem Jsme lidé, kde se zabývá tím, jak efektivně komunikovat a poskytovat pomoc osobám se zdravotním handicapem.

Program Paralympisjkého školního dne byl zahájen společnou přednáškou pro všechny žáky, kde žáci mohli shlédnout sestříhané video z Paralympijských her v Pekingu z roku 2012. Paní Kacanu komentovala snímky ve videu, aby žákům lépe přiblížila způsob, jakým mohou i osoby s těžkým zdravotním postižením sportovat a dosahovat skvělých výsledků. Zároveň vznášela dotazy na naše žáky, kteří se aktivně zapojovali do diskuze o sportu a o zdravotních handicapech. V neposlední řadě měly děti jedinečnou možnost prohlédnout si medaile, které paní Kacanu vybojovala na různých závodech v Česku i v zahraničí. Po společném úvodu následovalo organižační rozdělení žáků do menších skupin. Pak už nic nebránilo tomu, aby si žáci postupně vyzkoušeli jednotlivé sportovní disciplíny, ve kterých se závodí na paralympiádě.

Kromě sportovních aktivit si však děti zkoušely i to, jak je složité pro osoby s těžkým zrakovým postižením orientovat se v prostoru. Děti dostaly bílé hole a základní průpravu pro získání schopnosti orientovat se v prostředí s vyřazením zraku. Venku si pak žáci (ale i učitelé a asistenti) zkoušeli jízdu na invalidním vozíku. Žáci poznávali rozdíly mezi sportovně upravenými vozíky a těmi, které jsou určeny pro běžnou každodenní potřebu osoby s tělesným postižením. Dále si děti mohly také vyzkoušet, jak se vozík dá rozložit a zase nazpět složit. Na dalších stanovištích si pak žáci zkoušeli zahrát hru s názvem Boccia, která je podobná hře pétanque. Také si zahráli hru Goalball, kterou hrají osoby s těžkým zrakovým postižením, jenž se hraje s ozvučeným míčem. Cílem této hry je, aby se dva týmy vzájemně strefovali soupeři do brankoviště.

Paralympijské dopoledne žáky velmi bavilo. Zároveň se takovýmito aktivitami u dětí podporuje schopnost tolerance a porozumění osobám s různými typy handicapu, dále také jejich potenciál těmto osobám nabídnout pomoc, když se ocitnou v úzkých.

Budeme se těšit na další setkání s paní Kacanu a jejím týmem!

webdesign Studio R3D