585 342 178, 602 876 287 585 341 394, 722 606 585 723 207 816 Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel

Prázdninový rekreační pobyt dětí v Ivani 12 -16. 8. 2019

« zpět
16.08.2019 / 19:00

I v měsíci srpnu děti z DD Litovel vyjely na prázdninový pobyt. Cílem našeho pobytu byla krásná obec Ivaň na jižní Moravě. Do tohoto místa jezdíme už třetím rokem, a to díky panu Gorčákovi, který nám ubytování poskytuje zadarmo. Letos jelo na pobyt jedenáct dětí a tři paní vychovatelky. Z toho jedna paní vychovatelka jela do Ivaně autem a vzala do auta batohy, krosny, kufry a další potřebné věci. Cestování jen s batůžkem na zádech tak bylo příjemnější. V pondělí 12. 8. ráno jsme se tedy vydali za jihomoravskými zážitky. V 7, 35 hod. jsme nasedli do autobusu JESENÍK – BRNO, který nás zavezl do Brna a poté jsme pokračovali autobusem MHD na rozcestí k obci Ivaň. Po příjezdu k Ivani jsme se na zastávce posilnili svačinou a poté se vydali na dva kilometry dlouhou cestu, která nás zavedla do obce. Kolem 12. hodiny jsme měli připravené ubytování. Ubytovali jsme se, děti si odpočinuly a paní vychovatelky mezitím nachystaly oběd. Podávaly se špagety s boloňskou omáčkou sypané sýrem. Dětem moc chutnalo!! Odpoledne si ještě malé děti kreslily, stříhaly, hrály pexeso, DOOBLE…v podvečer jsme šli všichni na procházku po obci Ivaň, došli jsme až ke kapličce a poté až k fotbalovému hřišti. Bohužel nás zahnala bouřka. Ale naštěstí jsme se stihli vrátit na penzion a nezmokli jsme. V 18,30 hod. byla večeře (toustový chleba s máslem, šunkou, marmeládou zeleninový salát, vlašský salát). Večer se velké děti dívaly na televizi a malé děti šly kolem 20. hodiny spát. Tak skončil náš první den na jižní Moravě.

V úterý 13. 8. děti vstávaly v 7,30 hod.. Dvě paní vychovatelky šly brzy ráno nakoupit do COOPU a jedna paní vychovatelka mezitím uvařila čaj. Na snídani děti měly jogurt a rohlík, malé děti cereálie s mlékem. Po snídani paní vychovatelky nachystaly balíčky na svačinu. V 8,30 hod. jsme se vydali na rozcestí do Ivaně, odkud nám jel autobus do Mikulova. Po příjezdu do Mikulova vedly naše kroky přímo k zámku. Cestou k němu jsme ještě udělali pár fotek této nepřehlédnutelné dominanty Mikulova tyčící se na skalním útesu. A také jednu společnou fotku…V 11 hodin čekala malé děti prohlídka zámku na téma „Staň se pravým šlechticem.“ Byla to velmi zajímavá a poučná prohlídka a dětem se moc líbila. Také tam plnily různé úkoly: kreslily rodokmen, určovaly šlechtické vlastnosti a vymýšlely svůj erb a rodinné heslo. Velké děti se zúčastnily prohlídek „Římané a Germáni v kraji pod Pálavou.“ V této expozici mohly vidět germánské hroby s nálezy z mikulovského pohřebiště, germánské zbraně, spony, keramické nádoby…další prohlídka se týkala zámeckého sklepení. Zde byl k vidění obří sud na víno, který pojme 101 400 litrů vína a také galerie vinných lisů a zmapování vinařství na jižní Moravě. Po prohlídkách zámku jsme se ještě vydali na prohlídku města Mikulova, neminuli jsme Infocentrum a malé děti ještě měly možnost zahrát si na volně přístupné piano v Mikulově na náměstí, což se jim moc líbilo. Skoro pět hodin strávených v Mikulově – městě s vůní jihu, nám příjemně uteklo a my jsme se vydali zpět do Ivaně. Opět nás čekala procházka z rozcestí až do obce…Po příchodu na penzion některé děti odpočívaly. Paní vychovatelky zatím připravily jídlo – gulášovou polévku. Po jídle si malé děti hrály na pískovišti, skákaly přes švihadlo, házely míčem.. Velké děti kreslily paním vychovatelkám obrázky a vykreslovaly omalovánky. Ve 20 hodin měly večerku malé děti a velké děti po 21. hodině. Tolik ke druhému dni pobytu.

Ve středu 14. 8. děti vstávaly v 7 hodin. Ke snídani měly připravený jogurt s piškoty. Paní vychovatelky ráno ještě připravily bohatou svačinu na celý den. Aby také ne, když nás tento den čekalo celodenní koupání v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách. Do Pasohlávek jsme odjížděli v 9,15 hod. přímo z obce Ivaň. Za pět minut jsme byli u Aqualandu. Pak už jen zakoupit vstupenky, převléknout do plavek, vyslechnout poučení o bezpečném chování v celém areálu a šestihodinové řádění na tobogánech, skluzavkách.. plavání, odpočívání v bublinkách… mohlo začít!! Vodní radovánky v Pasohlávkách jsme si prostě užili úplně dosyta. Z Aqualandu jsme odjížděli v 17,30 hod. Po příjezdu na penzion paní vychovatelky uvařily krupici a knedlík s vajíčkem. Po večeři šly malé děti hned spát (byly moc unavené) a větší děti se dívaly na televizi nebo odpočívaly a čerpaly síly na další den.

Ve čtvrtek 15. 8. měly děti budíček velmi brzy, v 6,30 hod. Na snídani děti dostaly závin a čaj. Paní vychovatelky opět nachystaly bohaté svačiny (bulky, rohlíky se salámem a sýrem, oplatek, jablko). V 7,30 hod. jsme se vydali vstříc zážitkům čtvrtého dne na jižní Moravě. Dnes byla na programu dne návštěva nejnavštěvovanější památky na Moravě - zámku Lednice a Minaretu. Do Lednice jsme dojeli i s přestupy v 10,40 hod.. Návštěvu města Lednice jsme zahájili výbornou chorvatskou zmrzlinou. Poté jsme se přesunuli k zámku a paní vychovatelka zamluvila na pokladně zámku prohlídku na 13. hodinu. Čas do 13. hodiny jsme vyplnili procházkou k turecké věži Minaretu. Téměř všechny děti (kromě jedné dívky) chtěly jít až nahoru na věž. Zdolaly tak 302 schodů! Je to úctyhodný výkon, zvlášť na malé děti. Po výstupu na věž se nám naskytl nádherný výhled široko daleko…Pokochali jsme se a šli zpátky dolů. U Minaretu jsme se nasvačili (po výstupu na věž vyhládlo..) a poté pokračovali zpět k zámku. Přesně ve 13 hodin nás paní průvodkyně vítala v zámku. Dětem se tam moc líbilo a tato úžasná paní průvodkyně také děti zapojovala do výkladu a dávala jim různé otázky, na které naše děti bystře odpovídaly! Po skončení prohlídky se ještě některé děti procházely s paními vychovatelkami nádhernými zahradami v okolí zámku. Po odchodu ze zahrad jsme šli ještě na toalety a poté už na autobus. Ještě než jsme z Lednice odjeli, tak jsme udělali sladkou tečku – opět v podobě výborné zmrzliny. Do Ivaně jsme dojeli v 17 hodin nabyti spoustou krásných kulturních zážitků. Malé děti si pak ještě hrály na pískovišti a paní vychovatelky zatím připravily večeři (špagety s boloňskou omáčkou a sýrem). Dětem večeře moc chutnala. Po 20. hodině šly malé děti spát a velké děti se ještě dívaly na televizi. Čtvrtý den za námi…

V pátek 16. 8., poslední den našeho pobytu v Ivani, si děti mohly přispat. Vstávaly až po 8. hodině. Ke snídani měly jogurt a cereálie nebo cereálie s mlékem. Po snídani se děti šly balit a uklízet pokoje. Malé děti si ještě hrály na pískovišti, házely si s míčem nebo pozorovaly šneky.. Na 11. hodinu paní vychovatelky připravily polévku, aby se děti před cestou posilnily. Po jídle kluci pomáhali paní vychovatelce s batohy, krosnami, kufry a dalšími věcmi do auta. Přesně ve 12 hodin bylo auto naplněné věcmi, děti připravené na odchod a tak už nezbývalo než zamávat Ivani, kde jsme prožili moc krásných pět dní (pane Gorčáku moc děkujeme) a věřit, že příští rok se sem opět podíváme!!!

webdesign Studio R3D