585 342 178, 602 876 287 585 341 394, 722 606 585 723 207 816 Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel

Hledá se talent pro dětské domovy 2022

« zpět
28.10.2022 / 10:43

Hledá se talent pro dětské domovy - Pardubice 28. 10. – 30. 10.2022

 

Když nám v létě přišla do emailu nabídka zúčastnit se akce Hledá se talent pro dětské domovy 2022, tak jsem dost přemýšlela, které dítě z našeho DD bych do soutěže přihlásila. Slovo „talent“ je totiž takové dost zavazující a předpokládá se, že to dítě v něčem dost vyniká nad ostatními (ale o tom ta soutěž v Pardubicích nakonec ani nebyla☺)…Nicméně po delším přemýšlení a po konzultaci s ostatními kolegy jsem se rozhodla, že do soutěže přihlásím naši „malířku“ Marušku Jarmovou. A byl to dobrý tah☺!!

Organizátor akce, p. Samek, byl jistě překvapený, když jsem mu sdělila, že dítě z našeho DD bude v soutěži malovat. Spíše asi předpokládal tanec, zpěv, hru na hudební nástroj…Nicméně se k této „výzvě“ postavil čelem a Marušce dokonce sehnal na soutěž malířský stojan!! Maruška měla po přihlášení do soutěže ještě dva měsíce na to, aby „potrénovala“ a namalovala nějaké pěkné obrázky. Panu Samkovi jsme je ještě před soutěží poslali ke zhlédnutí. Poslední měsíce se Maruška často ptala: „Teto, kdy už pojedeme na tu soutěž?“Až se nakonec dočkala…A ještě takový bonus od organizátora akce. Byla možnost vzít s sebou ještě nějaké děti z DD jako podporu…V tomto případě jsem neváhala a nabídla možnost sestře Marušky – Lucince. Což se ukázalo jako další dobrý tah…☺.

Lucinka byla Marušce velkou oporou po celou dobu pobytu a dokonce s ní soutěžila. Ale to trošku předbíhám…Nejprve nastíním, jak to probíhalo v Pardubicích od začátku akce… Do Pardubic jsme se vydali v pátek 28. 10. odpoledne. Už při samotné cestě do Pardubic se vyskytly komplikace (klasicky zpoždění), a to jsme nevěděli, co nás ještě potká v neděli . Večer jsme přijeli do Pardubic a na nádraží nás čekal p. řidič, který nás odvezl do místa ubytování – Domova mládeže. Po přivítání se a večeři se holky zapojily do hraní her a soutěží s ostatními dětmi z dětských domovů. Vychovatelé měli poradu ohledně následujícího soutěžního dne. Hned ten večer se holky skamarádily s dalšími dětmi, z čehož jsem měla velikou radost☺.

V sobotu ráno, po bohaté snídani, nás čekal kratičký přesun do Kulturního domu Dukla, kde se soutěž konala. Domluvila jsem se p. Samkem, že nakonec bude soutěžit i Lucinka, která do soutěže přihlášená nebyla. Přivezli jsme si totiž s sebou velkou čtyřkilovou dýni a Lucinka se rozhodla, že ji pěkně nazdobí, když se blíží ten Halloween…☺. Po úvodním slovu organizátora akce – p. Samka a představení poroty, kterými byli: Klára Vavrušková – Česko - Slovenská MISS z roku 2019, fotbalista Dominik Zdržálek a ředitelka Klokánku v Pardubicích Iva Štaffová, se mohlo začít…Soutěž zahájily děti z DD Vrbno pod Pradědem Vanesa Pištolová a Josef Bílý valčíkem. Maruška s Lucinkou soutěžily jako třetí v pořadí. Holkám se velmi dařilo. Maruška malovala temperovými barvami na plátno papouška a Lucinka zdobila vydlabanou dýni a dokonce sama!! vyřezávala i oči, nos a pusu, ani na zuby nezapomněla ☺…a počínala si bravurně!!! Holky sklidily za svá díla velký potlesk a slova uznání od poroty.

Oddechly si, že už mají soutěž za sebou. Pak už jen sledovaly své kamarády při soutěžích a velmi jim fandily. Dopoledne proběhly dva soutěžní bloky, odpoledne ještě další dva bloky. Po dobrém obědě jsme využili k tomu, abychom si trošku prošli Pardubice. A hlavně, abych odměnila holky za tu nádheru, kterou v tak krátkém čase dokázaly vytvořit.

Slunné sobotní počasí k procházce úplně vybízelo. Došli jsme do cukrárny a holky si daly dobrý zákusek a džus. Posilněné jsme se vrátily na půl třetí zpět do Kulturního domu Dukla, kde probíhala další soutěžní klání… Děti byly hezky připravené a obory, ve kterých soutěžily, také pestré: zhlédli jsme od kluků z DD Lipník nad Bečvou beat box, slečna z DD Trnava zpívala v kroji lidovou píseň, chlapec z DD Lipová přednášel báseň, kterou pro něho složil p. vychovatel, děti z DD Prostějov si pro nás připravily dramatizaci pohádky Což takhle svatba princi?, slečna Alex z DD Tachov hrála na trumpetu…a tak bych mohla pokračovat. Co soutěžní číslo, to prostě originál!! Po skončení soutěží děti ještě mohly tančit při hudbě nebo „blbnout“ na žíněnkách, čehož naše holky využily…Před večeří jsme ještě měli chvilku času, kterou jsme strávili v parku kousek od kulturního domu. Holky se houpaly na houpačkách, takových jiných než máme v Litovli... To je hodně bavilo☺☺.

Po večeři byla pro děti připravená diskotéka a řádění na parketu… V neděli ráno, opět po dobré snídani, jsme si sbalili věci, rozloučili se s Domovem mládeže a přešly do Kulturního domu Dukla, kde se konalo zhodnocení akce a vyhlášení 5. Ročníku Hledá se talent pro Dětské domovy 2022. Čekání na vyhlášení výsledků nám zpestřil člen poroty Dominik Zdržálek fotbalovým free stylem. Ještě také nechybělo zhodnocení akce od dětí a vychovatelů, což je zpětná vazba pro organizátory akce. Musím naše holky pochválit, jak pěkně mluvily do mikrofonu a vše chválily☺. A konečně přišlo to dlouho očekávané překvapení, taková „třešinka na dortu“ celé třídenní akce. Pro všechny účastníky akce vystoupili kouzelníci Kelly a Tomasiano – finalisté TV show Česko Slovensko má talent a držitelé mnoha ocenění za mikromagii. Připravili si pro děti skvělé kousky, při kterých se tajil dech…Děti byly velmi nadšené a moc se jim kouzelnické představení líbilo. Měly i možnost se s kouzelníky vyfotit a získat jejich kartičku s podpisem. Po hodině magie a kouzel jsme se dočkali tolik očekávaného vyhlášení výsledků Hledá se talent pro dětské domovy 2022. Jelikož byl letošní ročník jubilejní 5., tak se organizátor rozhodl vyhlásit 5 výherních míst.

A co se nestalo? Chvále napětí…Na 5. místě se letos umístily holky z našeho DD. Myslím si, že je to velký úspěch. Holky byly na soutěži poprvé a v konkurenci 65 dětí ze 14 dětských domovů je to úspěch více než velký!! Holkám patří obrovská gratulace a velké DÍKY za reprezentaci DD Litovel.

Pak už nezbývalo než poblahopřát vítězům, rozloučit se s organizátory – a v půl druhé už nás čekal p. řidič, který nás odvezl na nádraží. A tam jsme měli v plánu: vyfotit se u sochy Jana Pernera – stavitele a projektanta železničních tratí, po kterém je dokonce pojmenována i Dopravní fakulta v Pardubicích; koupit jízdenku na vlak a hlavně koupit perníky z Pardubic, protože bez perníku se z Pardubic neodjíždí…☺.

Jenže ouha…Vlak, kterým jsme měli z Pardubic odcestovat, měl tři hodiny zpoždění!!:-( No nedalo se nic dělat. Chvíle čekání jsme využili k tomu, že jsme se více seznámili s tetami a dětmi z DD Prostějov, kteří také čekali na stejný vlak. O půl osmé jsme šťastné, ale unavené dorazily na DD.

A co říci závěrem? Myslím si, že tato třídenní akce byla velmi povedená.

Organizátorům patří velký DÍK za to, jak vše „klaplo“ a hlavně za jejich péči, starostlivost a ochotu. Ubytování bylo na slušné úrovni, jídlo vynikající, krátká vzdálenost od konání akce k ubytování, pěkné ceny, skvělí hosté na akci. A HLAVNĚ po celou dobu panovala velmi příjemná atmosféra mezi tetami a strejdy i mezi dětmi, navazovala se nová přátelství, vyměňovaly se zkušenosti a informace, sdílely se zážitky, starosti i radosti…a to bylo úplně NEJVÍC!! DÍKY ZA TUTO AKCI!!!

 

Zapsala: Renata Doubravová

vychovatelka DD Litovel

 

A jak se líbilo v Pardubicích Marušce a Lucince?

Maruška: „ Líbila se mi tam diskotéka a pokoje. Líbilo se mi tam ještě úplně všechno. A měla jsem tam kámoše Kubu z Vizovic a možná ho uvidím.“

Lucinka: „Nejvíc se mi líbilo, jak jsem dělala tu dýni a že jsme vyhrály páté místo. Byla jsem ráda, že jsem se skamarádila s ostatními dětmi. Největší kamarádka byla Meliska z Tachova."

20221030_162555 20221030_134612 20221030_122426 20221030_105835 20221030_101255 20221029_180504 20221029_165424 20221029_153651 20221029_165604 20221029_110000 20221029_115523 20221029_105953 20221028_161035
webdesign Studio R3D