CYKLISTICKÝ POBYT KEMP MORAVA MOHELNICE a NÁMĚŠŤ NA HANÉ 9.7. - 13.7. 2018

13.07.2018 / 20:30

V pondělí 9. 7. pár minut před 11. hodinou se vydalo 9 dětí (7 holek + 2 kluci) z DD s paní vychovatelkou L. Trnkovou a paní vychovatelkou R. Doubravovou a panem vychovatelem V. Hogelem na letní cyklistický pobyt do kempu Morava Mohelnice s přejezdem do Náměště na Hané. Na cestu nám svítilo sluníčko a děti se celkem těšily. Cyklopobyt vzbuzoval trochu respektu, protože se ho naše děti účastnily poprvé a také se chystaly poprvé stanovat.. Ale už s předstihem musím říct, že se naši „bajkeři“ vybičovali k morálním i sportovním výkonům, byli ukáznění a disciplinovaní, cesty zvládli a pobyt jsme si všichni užili. Vrátím se ale k 1. dni cyklopobytu.

pondělí 9. 7. nás čekala cesta do kempu MORAVA MOHELNICE. Trasa dlouhá 20 km nám trvala 2 hodiny. Cestou jsme dělali několik přestávek (hlavní občerstvovací pauza byla v Řimicích na hřišti) a jeli jsme na „pohodu.“ Po příjezdu do kempu si děti postavily stany (s vzájemnou dopomocí to zvládly). Poté se šly zchladit do pěkného venkovního bazénu, který se nacházel v areálu kempu. Dětem se tam líbilo a někteří tam vydrželi téměř celé odpoledne. V 18 hod. jsme šli na večeři do místní restaurace v kempu. Podávaly se šťouchané brambory a smažený kuřecí řízek a zeleninová obloha. Dětem moc chutnalo a dokladem toho byly prázdné talířky u všech dětí. Večer strávily některé děti povídáním si a jiní šli prozkoumat místní okolí a hledat „medvěda.“ Okolí kempu Morava je moc pěkné, hlavně park se spoustou FIT strojů. Medvěda děti nenašly, ale zato si zacvičily a protáhly svá těla právě na FIT strojích.

Úterý 10. 7. nezačalo moc dobře. Jedna naše slečna si v 5 hod. ráno při odchodu do stanu (spala pod širákem) roztrhla nohu o hřebík u stanu!! Po snídani (povidlové šátečky s mlékem) děti odpočívaly ve stanech, protože začalo pršet. Takže den jako vyšitý L. Po 10. hod. se počasí aspoň trošku umoudřilo a kluci s p. vychovatelkou Renatou zatloukali vystouplé hřebíky u stanů, aby nedošlo k dalšímu úrazu. Paní vychovatelka Lucka a p. vychovatel Hogel jeli dopoledne s dívkou na Polikliniku do Litovle zašít tržnou ránu. Dívka se vrátila se šesti stehy! O půl druhé jsme se vydali s dětmi na procházku do města, prohlédli jsme si mohelnické náměstí a děti nám ukázali, kde mají školu. Cestou zpět jsme ještě v PENNY dokoupili nějaké jídlo. Bohužel nás cestou doprovázel opět déšť…Po příchodu z města děti posvačily meloun a poté hrály karty, DOOBLE nebo odpočívaly ve stanech. V 18 hod. jsme šli na večeři. Děti si objednaly buchtičky s krémem. Všem moc chutnaly. Po večeři děti hrály DOOOBLE, nebo šly na procházku do okolí.

Ve středu 11. 7. děti vstávaly kolem 8. hod. Na snídani jsme jim připravily toustový chleba s nutelou a také bohatou svačinu (chleba se salámem, sýrem, paštikou, sladká tyčinka, oplatek, banán) na cestu. Po snídani a ranní hygieně začaly děti bourat stany a balit na cestu z kempu. Po 10. hod. přijel p. vychovatel Hogel autem pro sbalené batohy a stany a pro zraněnou slečnu. Věci nám odvezl do Náměště na Hané – místa našeho dalšího pobytu. My jsme vyjeli směr Náměšť na Hané pár minut před 11. hod. Čekala nás trasa dlouhá 28 km a hodně teplé počasí. Dlouhou trasu jsme vyplnili čtyřmi technickými přestávkami. První zastávka byla v Lošticích, děti posvačily a pokračovali jsme dál. Menší pauzu jsme měli i na cestě směrem do Bílé Lhoty. Větší pauza byla v Bílé Lhotě u obchodu, děti se občerstvily nanukem Ledňáčkem. Poslední zastávka byla v Haňovicích na návsi. Pak už jsme pokračovali směr Cholina – Odrlice – Senice na Hané – Náměšť na Hané. Do cíle pobytu – na ubytovnu TJ SOKOL Náměšť na Hané jsme dorazili o půl třetí. Tam už nás čekal p. vychovatel Hogel. Vybalili jsme batohy z auta, uschovali kola a šli se ubytovat. Čekaly nás útulně zařízené pokoje, kuchyňka, čisté toalety, sprcha. Po vybalení věcí a smytí potu ve sprše z náročné jízdy na kole jsme si pochutnali na výborném krůtím guláši, který vařil p. vychovatel Hogel. Následoval odpočinek na pokojích a sledování filmů. Navečer byly holky s paní vychovatelkou Luckou na procházce po Náměšti.

Ve čtvrtek 12. 7. dopoledne šly děti s panem vychovatelem Hogelem na prohlídku místního zámku, děti zhlédly i historické kočáry. Na zámku se jim líbilo. V poledne se vrátily na ubytovnu a na oběd měly boloňské těstoviny. Odpoledne je čekala další cesta za zážitky… Vydaly se s p. vychovatelkou Luckou a p. vychovatelem Hogelem na pár kilometrů vzdálenou farmu p. Filipa Navrátila (sponzora našeho DD). Pan Navrátil vlastní stáj s koňmi. Děti si koně hladily a byl to pro ně velký zážitekJ. Dále si pro ně p. Navrátil připravil spoustu her a sladký poklad.

pátek 13. 7. se děti v 8 hod. ráno nasnídaly, sbalily si věci a vydaly se dopoledne s p. vychovatelkou Luckou zpět na cestu do Litovle na DD a tím cyklistické putování ukončily.

Děti se vrátily sice unavené, ale spokojené. Na cestách a pobytech nasbíraly spoustu zážitků, dokázaly, že zvládnou i sportovat, nejen sedět u počítače a my dospělí jsme měli možnost je pozorovat a také poznávat v prostředí jiném, než je Dětský domov. Musím podotknout, že na nás působily celých pět dnů jako jeden celek, který držel při sobě… A to bylo nejdůležitější!!!

Děkujeme všem, kteří Nám pomohli uskutečnit tento cyklistický pobyt.

teta Lucka a teta Renata