585 342 178, 602 876 287 585 341 394, 722 606 585 723 207 816 Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel

Koronavirové „prázdniny“ na děcáku v Litovli

« zpět
30.03.2020 / 18:00

Ze začátku „prázdnin“…. Když se naše děti dne 10. 3. dozvěděly, že od dalšího dne jsou uzavřené všechny školy a zůstanou tak na DD, měly pochopitelně radost. Že nemusí dělat úkoly, že nemusí vstávat do školy…Ale jak už to tak v životě bývá, to pozitivní jde většinou ruku v ruce s negativním. A tím negativem bylo omezení pohybu venku, tudíž zákaz vycházek! Všech 23 dětí bylo samozřejmě hodně smutných a naštvaných. A to se ještě nevědělo, co bude následovat dál. Dne 16. 3. vešlo v platnost nařízení KHS Olomouc o uzavření hranic Litovle a okolních obcí. V očích některých dětí z našeho DD vyvolala tato informace úplný děs a samozřejmě nechyběly slzy. „Teto, jak dlouho to bude trvat?“ či „Teto, to už jako nikdy nepojedu domů?“ se stalo častou otázkou některých z nich…

Abychom všechny ty smutky a splíny zahnali, tak se snažíme děti co nejvíce rozptýlit a zabavit různými činnostmi. Dopoledne se většinou učíme, sledujeme na internetu různá výuková videa, píšeme úkoly. Velkým pozitivem je to, že velké holky pomáhají malým dětem s domácími úkoly (např. čtou s nimi ve Slabikáři, počítají v pracovním sešitě příklady do matematiky nebo píšou v Písance). Odpoledne, když je venku hezky, tak jdeme na dvůr, který je součástí DD. Hrajeme různé míčové hry, kreslíme křídami na chodník. Malé děti také mají možnost se sklouznout na skluzavce nebo se houpat na houpačce. S panem vychovatelem relaxují při hudební chvilce s kytarou. Ve volných chvílích děti také vybarvují mandaly, plní úkoly v pracovních listech, trénují jemnou motoriku, hodně u nás „frčí“ i Monopoly. Prostě každý si najde to své, co ho baví. Nás paní vychovatelky, těší i zájem dívek o domácí práce, jako je žehlení, vyšívání, úklid DD. Dobrá průprava do budoucího života.

V úterý 24. 3. jsme oslavili 15. narozeniny naší slečny Nikoly. Děti se velmi ochotně zapojily do přípravy pohoštění. Moc je chválím!

Ze situace současné doby je patrné (a u nás na DD zvlášť), že není důležité, jestli děti umí „odhrkat“ násobilku osmi nebo na povel říct vyjmenovaná slova po „B“, ale mnohem důležitější je vzájemně si pomáhat, naučit se spolu žít, respektovat se, tolerovat odlišnosti a pěstovat kvalitní mezilidské vztahy. To jsou úkoly nejtěžší, avšak do života nesmírně důležité. My vychovatelé pevně věříme, že taková pomoc a soudržnost kolektivu jaká u nás panuje, bude pokračovat dál a těch 23 paprsků na sluníčku bude „svítit“ pořád stejnou intenzitou, ať už budou pokračovat prázdniny „koronavirové“ nebo začnou prázdniny letní…

                                                                                                            

Dopolední učení Vybarvujeme mandaly Trénujeme prsty – úkol na jemnou motoriku Vyšíváme dle předlohy Domácí práce - žehlení	                   Hudební chvilka s kytarou Kresba křídou na chodník Radost na houpačce Pomoc s přípravou pohoštění Oslava 15. narozenin Nikoly Naše oslavenkyně Sluníčko a jeho 23 paprsků
webdesign Studio R3D