585 342 178, 602 876 287 585 341 394, 722 606 585 723 207 816 Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel

Halloween na Dětském domově

« zpět
31.10.2020 / 20:00

Dne 31. 10. – poslední říjnový den se slaví Halloween. To asi všichni víme, stejně tak víme, že to není „náš“ svátek. V naší zemi se ale těší stále větší oblibě. Již od začátku října se plní regály obchodů různými umělohmotnými i keramickými světýlky ve tvaru dýně, strašidelnými kostýmy, kostlivci atd. a připomínají, že příchod anglosaského svátku se kvapem blíží. Vydlabané dýně zdobené různými ornamenty a umístěné na oknech domů nebo v zahrádkách či předzahrádkách bývají pěknou přehlídkou našeho podzimního tvoření již týden před koncem října. Právě tato velká oranžová koule může posloužit jako zdroj nápadů a inspirace při vydlabávání a vyřezávání a dává možnost plně rozvinout kreativního ducha. Při této činnosti se zabaví i celé rodiny, což je v nynější době více než přínosné.

Ne jinak tomu bylo i na našem Domově v Litovli. Děti s tetou Romanou vydlabávaly dýně už pár dní před Halloweenem. Práce jim šla pěkně od ruky, bavilo je to a nyní tihle „dýňáci“ „zdobí“ a zároveň „hlídají“ dvůr na našem Domově.

V sobotu 31. 10. si „oranžovo – černý“ svátek připomněly děti i s tetou Renatou. Hned ráno po snídani se malá děvčata pustila do výroby skleněné dýně – svícnu, abychom si v něm večer mohly zapálit svíčku a připomenout si atmosféru tohoto magického dne. Další kreativní „troškou do mlýna“ přispěla děvčata vykreslováním halloweenských omalovánek. Z výtvarné činnosti jsme přešly k cukrářské činnosti. Ze špaldových tyčinek jsme vytvořily MUMIE. Děvčata polila špaldové tyčinky rozpuštěnou bílou čokoládou, dozdobila oči tmavou čokoládou a MUMIE byly na světě.. Jen se po nich zaprášilo.. Ani nestihly děti postrašit. Odpoledne nás čekalo strašidelné pečení. Pekly jsme dýňový koláč s pavoukem. Pečení děvčata moc bavilo. Malé holky dozdobily po vychladnutí koláč pavučinou z čokolády a velké holky zase vymodelovaly z marcipánu pavouky na dort. Koláč se děvčatům velmi povedl. Večer jsme si zapálily svíčky ve skleněných dýních a vychutnávaly dobroty, které jsme tento den upekly. Od tety si holky ještě večer „vykoledovaly“ sladkosti – „dýňový balíček.“ Malým holkám teta večer před spaním přečetla pohádku Halloweenská kočičí pohádka „Kremlička a dýňový strašák.“ Pohádkovým příběhem jsme zakončily dnešní halloweenský den a mala Maruška větou: „Teto, to byl dneska dobrej Halloween.“ 

1 2 3 4 5 6
webdesign Studio R3D